Logo: Centrum Integracji Społecznej
Logo: BIP

Kronika projektu

Październik

31.10.2023 r.
W dniu dzisiejszym razem z naszym partnerem Zielonogórski Klub Jeździecki Przylep-Lotnisko wypuściliśmy spod swoich skrzydeł 20 uczestników‍, w tym 17 podopiecznych projektu "Lepsze jutro 3" i 3 projektu "Lepsze jutro II". 
Tym samym dobiegła końca realizacja naszych dwóch największych projektów, realizowanych od 2018 i 2021 roku. 
Jesteśmy niezwykle dumni z postępów dokonanych przez naszych podopiecznych!
W grupach, które zakończyły udział niekiedy bywało burzliwie, uwidaczniały się różnice w temperamentach, ale koniec końców mimo wszystko pokazaliście swoją wytrwałość i siłę. Gratulujemy i z całego serca życzymy Wam wszystkiego dobrego!
A my tymczasem zabieramy się do dalszej pracy - czeka nas teraz podsumowanie efektów zrealizowanych projektów.
          
 
          
23.10.2023 r.
W ramach zajęć społecznych wybraliśmy się z uczestnikami projektu "Lepsze jutro 3" do pobliskiego Parku Tysiąclecia, by skorzystać z niedawno otwartej tężni solankowej.
          
02.10.2023 r.
Za nami kolejne spotkanie, tym razem z Agencją Pracy Tymczasowej Outworking.
Dziękujemy przedstawicielom firmy za poświęcony czas i przedstawione oferty pracy.
          

Wrzesień

27.09.2023 r.
Dzisiejszy dzień upłynął nam pod hasłem zawodowej aktywności!
Najpierw w siedzibie CIS odbyło się spotkanie z Agencją ACC Service Sp. z oo. - dowiedzieliśmy się o funkcjonowaniu firmy, a do tego chętne osoby mogły złożyć swoje aplikacje na aktualnie prowadzone rekrutacje. 
Dziękujemy firmie za poświęcony czas.
Następnie w ramach współpracy z Lubuska Wojewódzka Komenda OHP wzięliśmy udział w Rzemieślniczych Targach Pracy, gdzie m.in. mogliśmy zapoznać się ze specyfiką tradycyjnych zawodów oraz poznać oferty wystawców.
          
19.09.2023 r.
Kolejna wycieczka i kolejny raz obcowanie z naturą.
Tym razem odwiedziliśmy Anielskie Ogrody. 
To była dla nas cenna lekcja - dowiedzieliśmy się, jak zmieniła się przyroda na przestrzeni lat i jaki negatywny wpływ ma na nią ingerencja człowieka. 
Zobaczyliśmy, jak wygląda ogród permakulturowy i jakie korzyści płyną z permakultury. 
A do tego zostaliśmy przemiło i przesmacznie ugoszczeni przez właścicieli Anielskich Ogrodów.
Dziękujemy!
          
18.09.2023 r.
Ahoj przygodo!
Udało nam się i złapaliśmy ostatnie promienie słońca, podczas rejsu barką po Odrze.
Taka chwila relaksu na łonie natury była nam niezwykle potrzebna.
A po rejsie czekały na nas smakołyki z grilla z Przystań Tu.
          
 
16.09.2023 r.
Przedostatni tydzień września, rozpoczęliśmy wyjściami integracyjnymi.
W pierwszej kolejności wybraliśmy się na spektakl "A mi to rybka" do Lubuskiego Teatru.

Sierpień

31.08.2023 r.
Zakończenia kursów to zawsze dla nas dobry i inspirujący moment. Uwidaczniają się wtedy nie tylko efekty naszej pracy, ale przede wszystkim widać to, jak bardzo nasi podopieczni zmienili się od momentu przyjścia do projektu - są bardziej radośni, pewni siebie i zmotywowani do działania. I dokładnie tak było wczoraj, kiedy to wypuściliśmy w świat 9 uczestników projektu "Lepsze jutro 3"!
Dziękujemy bardzo za ten dzień, za przygotowanie poczęstunku i wymianę życiowych doświadczeń.
Życzymy Wam wszystkiego dobrego!
          
24.08.2023 r.
Tuż przed weekendem 20 uczestników projektu "Lepsze jutro 3" z grup: pomoc kuchenna, pracownik porządkowy, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej, pracownik gospodarczy oraz pracownik terenów zieleni przystąpiło do egzaminów zawodowych. 
Jesteśmy pełni podziwu dla zaangażowania naszych podopiecznych. 
Gratulujemy także wyników - wszyscy zdali egzamin śpiewająco.
          
03.08.2023 r.
7 wyremontowanych mieszkań, niezliczone pokłady energii i dobrego serca, a to wszystko w 5 osób w zaledwie kilka miesięcy‼️
Na czele grupy remontowej stał Pan Robert, który ze względu na posiadany "fach w ręku" dzielnie prowadził Panie: Mariolę, Darię, Martynę i Dorotę, które żadnej pracy się nie bały! 
Przez te kilka miesięcy nasi uczestnicy z kursu pracownik budowlany wkładali całe swoje serce w remonty mieszkań socjalnych/komunalnych. W międzyczasie 3 Panie znalazły zatrudnienie i na placu boju pozostał Pan Robert i Pani Mariola, którzy dzielnie dokończyli rozpoczęte już prace. 
Jesteśmy niezwykle dumni! Z całego serca dziękujemy całej 5 za zaangażowanie, włożony trud i wysiłek, poświęcony czas (często poza godzinami kursu), cierpliwość, a także okazaną dobroć.
          
 

Lipiec

31.07.2023 r.
Wszystko co dobre, szybko się kończy a w tym przypadku, z taką radosną i zaangażowaną grupą uczestników, pobyt w Centrum minął w błyskawicznym tempie! W dniu dzisiejszym spod swoich skrzydeł wypuściliśmy 38 kursantów z grupy robotnik gospodarczy, 2 z grupy pracownik porządkowy oraz 2 z grupy pracownik budowlany. 
Czas zakończenia to zawsze moment pełen radości, ale i wzruszeń. To okazja do podsumowań projektu przez pracowników, jak i podopiecznych. 
Dziękujemy za podzielenie się swoimi przeżyciami. 
Wszystkim naszym podopiecznym serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkiego, co najlepsze!
          
 
     
28.07.2023 r.
W tym tygodniu odbyły się egzaminy zawodowe uczestników projektu "Lepsze jutro II" w grupach pracownik budowlany oraz robotnik gospodarczy.
Jesteśmy bardzo dumni z naszych podopiecznych, bowiem 41 osób uzyskało pozytywny wynik, a tym samym kwalifikacje zawodowe!
Gratulujemy 
          
05.07.2023 r.
Pod koniec czerwca czekała nas odrobina przyjemności i mieliśmy wyjście integracyjne do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
To była ciekawa lekcja lokalnej historii dla naszych polskich jak i ukraińskich kursantów.
          
04.07.2023 r.
Nasi kursanci z projektu "Lepsze jutro 3" w czerwcu przystąpili także do egzaminów - praktycznego w zakresie obsługi wózków widłowych oraz teoretycznego dotyczącego opieki osób starszych i z niepełnosprawnością.
Gratulujemy uzyskania pozytywnych wyników!
     
04.07.2023 r.
Mamy już lipiec, ale w czerwcu tyle się jeszcze działo, że czas teraz o tym trochę opowiedzieć!
Najpierw krótka relacja ze szkolenia z obsługi kas fiskalnych oraz skutecznej komunikacji. Przekonaliśmy się, że takie szkolenia w zakresie sposobu porozumiewania się z innymi, wyrażania własnych emocji i rozwiązywania konfliktów są szczególnie ważne.
Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych, że zmierzyli się z tym tematem.
          
03.07.2023 r.
Mieliśmy okazję gościć Centrum Kształcenia Ustawicznego  w Zielonej Górze.
Już po raz kolejny, w ramach współpracy, nasi sąsiedzi przedstawili kursantom swoją ofertę edukacyjną.
Dziękujemy serdecznie za spotkanie.
          

Czerwiec

 
19, 23.06.2023 r.
To była wspaniała i bardzo pouczająca przygoda, w której głównym bohaterem była zieleń i natura! Dziękujemy i bardzo polecamy BEA - Studio Zieleni jako profesjonalnego szkoleniowca z pasją.
          
13.06.2023 r.
W dniu dzisiejszym podczas 7. Ogólnopolskiego Forum Ekonomii Społecznej mieliśmy okazję zaprezentować sposób funkcjonowania Centrum, nasze dobre praktyki i sukcesy!
Jesteśmy niezwykle dumni bowiem Dyrektor Centrum Anita Buraczewska odebrała wyróżnienie, które otrzymaliśmy od Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w uznaniu za szczególne osiągnięcia z okazji 20-lecia ustawy o zatrudnieniu socjalnym.
          
12.06.2023 r.
Krótka relacja z Targów Pracy i dni otwartych organizowanych przez Lubuska Wojewódzka Komenda OHP, w których mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ubiegłym tygodniu.
          

Maj

22-23.05.2023 r.
Rozwój naszych uczestników jest dla nas niezwykle ważny, dlatego też w ramach bonu szkoleniowego nasi kursanci z projektu "Lepsze jutro 3" wzięli udział w dwudniowym szkoleniu dla opiekunów i asystentów osób z niepełnosprawnością.
Jesteśmy dumni, bowiem nasi podopieczni zdali egzamin praktyczny z zakresu obsługi sprzętu rehabilitacyjno-pomocniczego gratulujemy!!
Serdeczne podziękowania kierujemy do Grupa Alivio Spn.s, która w sposób niezwykle fachowy, a zarazem bardzo przyjemny przeprowadziła dla nas szkolenie.
          
19.05.2023 r.
Piątkowy dzień spędziliśmy integrując się podczas ogniska w Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze - Ochli.
Odrobina rozgrywek sportowych i smacznego jedzonka i mamy przepis na udany dzień!
          
 
05.05.2023 r.
Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Park Książęcy Zatonie. 
Zdecydowanie zachwycił nas swoim urokiem w ten piękny, słoneczny, wiosenny dzień. 
Dawka świeżego powietrza i pozytywnej energii - tak można zaczynać weekend!
         

Kwiecień

24.04.2023 r.
Wrocławskie Centrum Integracji dziękujemy za odwiedziny i niezwykle przyjemną, a zarazem pouczającą lekcję wymiany doświadczeń i dobrych praktyk!
     
22.04.2023 r.
To była świetna sobota nie dość, że piękna pogoda to dołożyliśmy swoją cegiełkę na DzieńZiemi i posadziliśmy las!
Cieszymy się, że razem z naszymi uczestnikami mogliśmy wziąć udział w akcji pod patronatem Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze.
          
19.04.2023 r.
Targi pracy "Aktywizuj się na wiosnę" za nami. Cieszymy się, że po dłuższej przerwie mogliśmy powrócić do takiej formuły aktywizacji naszych uczestników oraz absolwentów.
A we współpracy z Lubuska Wojewódzka Komenda OHP udało nam się dotrzeć także do większego grona odbiorców, m.in. do młodzieży zielonogórskich szkół. Mamy nadzieję, że taka formuła targów na stałe wpisze się w nasze działania!
Serdeczne podziękowania jeszcze raz kierujemy do naszych kolegów z Lubuska Wojewódzka Komenda OHP oraz do wszystkich wystawców, którzy tego dnia postanowili działać razem z nami.
Dziękujemy za obecność:
Piotr Barczak - Lubuski Komendant OHP
Renata Mach - dyrektor Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze
Nina Kowalonek - zastępca dyrektora Powiatowy Urząd Pracy w Zielonej Górze
Roman Kardowski - kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze
          
 
         
17.04.2023 r.
Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna! a tym bardziej w zawodzie opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych nasi podopieczni szkolący się w tej specjalności odbyli kurs pierwszej pomocy.
Wiedza praktyczna to podstawa, dlatego też nie obyło się bez ćwiczeń.
14.04.2023 r.
"Serca na odwyku" to spektakl, który mieliśmy przyjemność obejrzeć w Lubuski Teatr w piątkowe popołudnie. Bawiliśmy się znakomicie! 
Komedia ta, ukazując perypetie w relacjach damsko-męskich, wywołała u nas zarówno łzy śmiechu, jak i wzruszenia. 
A teraz, naładowani pozytywną energią, z uśmiechem rozpoczynamy kolejny tydzień.
3.04.2022 r.
Kolejne zajęcia, które upłynęły nam w artystycznym i wielkanocnym klimacie nasz pracownik socjalny w ramach zajęć społecznych ogłosił konkurs na najładniejsze ozdobne jajko wielkanocne! 
Oj, będzie z czego wybierać, dziękujemy za mile spędzony czas.
         

Marzec

27.03.2023 r.
Kic kic zapanował dziś u nas iście zajączkowo-wiosenno-świąteczny klimat a to za sprawą pani Sylwii Sylwia Gromacka-Staśko, która dla naszych uczestników przeprowadziła warsztaty wielkanocne w malowaniu farbami akrylowymi na drewnie. A oto efekty naszych prac!
          
21.03.2023 r.
Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach 
Urząd Miasta Zielona Góra Warto Jest Pomagać
Mamy to!
„Silną grupą pod wezwaniem” dołożyliśmy dziś swoją cegiełkę do bicia rekordu Guinessa w najdłuższym łańcuchu kolorowych skarpetek w Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zielona Góra! 
I to nie byle jaką cegiełkę, bo udało nam się pokolorować blisko 700 papierowych skarpetek, co dało… bardzo dłuuuuuugi łańcuch!
Ale przede wszystkim pokazaliśmy w ten sposób solidarność, szacunek, empatię i zrozumienie wobec osób z Trisomią 21 w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa! Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję!
         
 
     
02.03.2023 r.
Wraz z początkiem marca uczestnicy projektu "Lepsze jutro II" z grupy robotnik gospodarczy rozpoczęli praktyki zawodowe! 
Ale najpierw odbyły się spotkania z instruktorami zawodu, podczas których nasi podopieczni poznali swoich instruktorów i uzyskali informacje o przebiegu praktyk.
Przez 5 miesięcy będą uczyć się zawodu w jednostkach takich jak: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zielona Góra, Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o., Zielonogórskie Zakłady Usług Miejskich, CKZiU Elektronik, DPS dla Kombatantów w Zielonej Górze, Dom Pomocy Społecznej w Zielonej Górze oraz na terenie naszych partnerskich gmin: Sulechowa  i Świdnicy. 
Zatem do dzieła!
Niech będzie to przede wszystkim czas nauki, który zaowocuje otrzymaniem pracy! Powodzenia.
          

Luty

28.02.2023 r.
Pożegnania nadszedł czas!
Z wielką radością i wdzięcznością podsumowaliśmy 6 miesięczny pobyt naszych uczestników z grup pracownik sklepowy, pracownik budowlany oraz opiekun środowiskowy. Podziw budzi ilość podopiecznych, którzy z sukcesem zakończyli udział w kursach - 42 osoby.
Jesteśmy niezwykle dumni, jak pięknie współpracowały ze sobą grupy, do których przydzieleni byli zarówno obywatele z Polski jak i Ukrainy. Ogrom serca, otwartości i życzliwości!
Gratulujemy wszystkim i życzymy wszystkiego dobrego w każdej dziedzinie życia!
          
27.02.2023 r.
Aktywności mówimy TAK ‼️ 
Dlatego też już po raz kolejny wybraliśmy się do Bowling Club Zielona Góra swoje możliwości na torze mogli sprawdzić uczestnicy z grup pracownik terenów zieleni, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej oraz pracownik gospodarczy
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
23.02.2023 r.
Egzaminy zawodowe za nami! i wiecie co? jesteśmy niezwykle dumni, bo wszyscy kursanci dali z siebie wszystko i otrzymali kwalifikacje.
Wypuściliśmy więc spod swoich skrzydeł pracowników sklepowych, opiekunów środowiskowych oraz pracowników budowlanych w specjalnościach technolog robót wykończeniowych oraz betoniarz-zbrojarz. 
Gratulujemy!
          
Więcej...
18.02.2023 r.
Uczestnicy z grup pracownik sklepowy oraz pracownik budowlany lada moment kończą swój udział w projekcie "Lepsze jutro II". To najwyższy czas, by dowiedzieć się o możliwościach na zielonogórskim rynku pracy!
W tym tygodniu dzięki gościnności Leroy Merlin Polska mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca w hipermarkecie, a także zapoznaliśmy się z polityką firmy i działaniami na rzecz lokalnej społeczności.
Bardzo dziękujemy za możliwość spotkania.
     
Więcej...
17.02.2023 r.
W tym tygodniu nie wychodzimy z kuchni, bo nic tak nie łączy ludzi jak wspólne gotowanie nasi uczestnicy sami wyszli z inicjatywą i zaproponowali, że będą lepić pierogi.
Dodatkowo, Panie z Ukrainy przygotowały swoje tradycyjne pierogi, więc mogliśmy skosztować nieco innego smaku. 
Wszystkie pierogi smakowały wyśmienicie, a wyszło ich tyle, że najadł się (a raczej objadł) cały CIS.
          
Więcej...
16.02.2023 r.
U nas Tłusty Czwartek zamienił się w tłusty tydzień, bo od poniedziałku nasi uczestnicy sami piekli mini pączusie i robili faworki. 
Dzisiaj każdy także dostał po pączku.
A co tam, pal sześć z kaloriami, zgodnie z tradycją każdy powinien zjeść choć jednego pączka, by przez cały rok nie opuszczało go szczęście! 
          
13.02.2023 r.
Gościliśmy w Centrum naszego absolwenta - pana Jacka, który podzielił się z uczestnikami swoją historią przemiany.
Zaowocowała ona wieloma sukcesami w sporcie. Bardzo dziękujemy za dawkę motywacji i życzymy Panu Jackowi, by dalej z tak wielką pasją realizował swoje cele!
     
01.02.2023 r.
Ponownie podkręciliśmy tempo rozpoczęliśmy kolejną edycję szkoleń w ramach projektu "Lepsze jutro II" i "Lepsze jutro 3". Tym samym udział w projekcie rozpoczęły 52 osoby, które będą szkoliły się w specjalności robotnik gospodarczy oraz 2 osoby jako pracownik fizyczny u Partnera projektu - Zielonogórski Klub Jeździecki Przylep-Lotnisko oraz 9 osób z Ukrainy w specjalności pracownik porządkowy.
W lutym nasi uczestnicy będą odbywali zajęcia w Centrum, a od marca startujemy z praktykami zawodowymi! 
Życzymy powodzenia naszym kursantom!
          

Grudzień

14.12.2022 r.
Coraz bliżej święta! Zobaczcie jaki zapanował u nas klimat!
Razem z naszymi uczestnikami własnoręcznie przygotowaliśmy wieńce dekoracyjne, stroiki i kartki świąteczne oczywiście nie mogło też zabraknąć dekorowania choinek.
Zatem meldujemy gotowość na święta!
          
 
     
09, 12.12.2022 r.
Dzisiejsze zajęcia były równie wyjątkowe, a to za sprawą pana Tomasza uczestnika z grupy opiekun środowiskowy. Wszyscy z uwagą i szacunkiem słuchaliśmy świadectwa abstynencji. Pan Tomasz przedstawił nam proces, który przeszedł w swoim życiu, m.in. dzięki Wspólnocie Anonimowych Narkomanów i programowi 12 kroków. 
Takie świadectwa są niezwykle ważne, dają nadzieję na to, że nie ma sytuacji bez wyjścia i pokazują, że są ludzie wokół nas chętni nieść pomoc.
Panie Tomaszu, bardzo dziękujemy!
Jeśli doświadczasz uzależnienia możesz skontaktować się ze Wspólnotą Anonimowych Narkomanów. Spotkania odbywają się:
- wtorek 18.00 - 20.00
- sobota 19.00 - 21.00
- mityng otwarty - pierwsza sobota miesiąca
Towarzystwo Integracji Społecznej
Zielona Góra ul. Drzewna 13 (wejście od ul. Sowińskiego).
           
09.12.2022 r.
My się żadnej pracy nie boimy.
Nasi uczestnicy z grupy pracownik budowlany z pełnym zaangażowaniem, energią do pracy i pozytywnym nastawieniem remontują mieszkanie na prośbę i w ramach naszej współpracy z Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonej Górze. 
Zobaczcie sami!
          
 
09.12.2022 r.
Dziś mieliśmy wyjątkowe zajęcia!
Pan Waldemar Biela (zapamiętajcie to nazwisko, bo jesteśmy przekonani, że jeszcze kiedyś je usłyczycie!) uczestnik z grupy pracownik terenów zieleni opowiedział nam o swoich dwóch największych pasjach - bonsai i sztuce.
I tak oto w CIS miała miejsce wystawa obrazów oraz kolekcji drzewek pana Waldemara. Jesteśmy oczarowani talentem, o którym dowiedzieliśmy się całkiem przypadkowo, kiedy to podczas zajęć został na kartce w zeszycie naszkicowany portret instruktora! A jakby tego było mało, pan Waldemar pisze przezabawne wiersze. Człowiek orkiestra i inspiracja dla innych!
          
 
          
05.12.2022 r.
Jak grudzień to...? Oczywiście, że pieczenie świątecznych pierniczków! I u nas nie mogło zabraknąć tej cudownej tradycji, dlatego też z naszymi podopiecznymi z Ukrainy uruchomiliśmy dziś pierniczkową produkcję, a następnie udekorowaliśmy nasze wypieki.
Miło spędzony czas, a jak teraz pachnie w Centrum! Pycha
          
 
          
1 2 3
Baner: UMZG 285x80Baner: MPIPSBaner: PUPBaner: OPS
Baner: GCZERWIEŃSK Baner: GSULECHÓW Baner: GZABÓRBaner: ZKJ
Baner: ZLOPBaner: Gazeta LubuskaBaner: Index 96 fmBaner: LZG
Baner: OPZL